Kapitularz Diuną – opowieść o przemianie planet

Książka Kapitularz Diuną to kontynuacja sagi, którą stworzył Frank Herbert. Tutaj należy nadmienić, że szósta część cyklu rozpoczyna się w wiele tysięcy lat po pierwszej. Jest więc oczywiste, że w tym wypadku będziemy śledzić losy samego uniwersum, a nie poszczególnych bohaterów.

“Kapitularz Diuną” – streszczenie wcześniejszych powieści

Pierwsza “Diuna” opowiada historię Paula Atrydy. Jest dziedzicem wielkiego rodu. Jego klan otrzymuje władzę nad pustynną planetą Arrakis. Jest ona bardzo nieprzyjazna, ale jednocześnie kluczowa dla funkcjonowania całej ludzkości. To właśnie tutaj wydobywana jest przyprawa – niesamowita substancja, która umożliwia nawigowanie w przestrzeni kosmicznej.

Ród Paula zostaje zdradzony i większość jego członków ginie. Chłopiec udaje się na pustynię i tutaj zawiera sojusz z Fremenami – przedstawicielami lokalnych plemion. Wraz z nimi pokonuje dawnych wrogów i przejmuje kontrolę nad wydobyciem przyprawy. Stopniowo udaje mu się uzyskać władzę nad planetami całej ludzkości i ogłosić się imperatorem.

W kolejnych książkach poznajemy dzieci Paula. Jego syn Leto II dzięki symbiozie z pustynnym czerwiem staje się Bogiem-Imperatorem i rządzi przez trzy tysiące lat.

“Kapitularz Diuną” – fabuła powieści

Książka zaczyna się w już doskonale zbudowanym uniwersum. Na jej kartach obserwujemy upadek Arrakis. Kluczowa planeta zostaje zniszczona przez zakon Dostojnych Matron. Wydobywanie przyprawy jest niemożliwe.

Inne ugrupowanie (Bene Gesserit) transportuje ostatniego z czerwi przez pustkę kosmiczną. Jego celem przeznaczenia jest planeta zwana Kapitularzem. Ma zostać przemieniona w pustynię, aby gigantyczne zwierzę mogło na niej żyć.

Tutaj warto wspomnieć, że to właśnie czerwie nasączają piasek przyprawą (następnie jest z niego ekstrahowana). Bene Gesserit planuje stworzyć na swojej planecie nową Arrakis (obiegowo nazywaną też właśnie Diuną). W tle tego wszystkiego rozgrywają się kosmiczne intrygi. Niektóre z nich miały swój początek całe tysiąclecia wcześniej.